Present Laughter

Titul v originále: Present Laughter

Autor: Noël Coward
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 6

Noël Coward (Velká Británie)

SLUNCE V PASTI! (PRESENT LAUGHTER)

přeložil Pavel Dominik

5 m, 6 ž

Komedie z roku 1939 s prvky frašky napsaná v předvečer druhé světové války nás zavede do několika vypjatých dní v životě úspěšného herce v romantických komediích, čtyřicátníka Garryho Essendina. Tuto roli si Noël Coward napsal pro sebe a s úspěchem ji hrál v Anglii, ve Francii i v USA ještě v roce 1958, kdy mu bylo 59 let.

Garry se právě chystá na zájezd do Jižní Afriky a ve dnech před odjezdem prožije několik nečekaných a vypjatých situací se svými blízkými (zejména ženami) i s těmi, které vidí poprvé v životě.

Na začátku vidíme Daphne, mladou dívku, přicházet v pyžamu do haly Garryho bytu. Jak se dozvíme z jejich hovorů s Garryho komorníkem a kuchařkou, při cestě domů z večírku, na kterém se seznámila s Garrym, zjistila, že nemá klíče od domu, a Garry jí laskavě nabídl, že u něho může přespat. Přichází Monica, Garryho sekretářka, která zjevně hraje v jeho pracovním i osobním životě důležitou úlohu. Pak se objeví Liz, Garryho žena, která ho opustila už před mnoha lety, ale zůstali přáteli. Konečně se probudí a přijde sám Garry. Když je s Daphne sám, řekne jí, že ji samozřejmě miluje, ale musí se rozejít – věkový rozdíl mezi nimi je příliš velký. Garrymu se uleví, když se jí zbaví. Liz mu řekne, že by to s laskavostí k mladým dívkám neměl přehánět – není už nejmladší. Liz se mu potom svěří se svými obavami týkajícími se jejich přátel a spolupracovníků, manažera Morrise a producenta Henryho. Zdá se, že Morris miluje Henryho ženu Joannu. Garry slíbí, že zjistí, jestli je to pravda. Pak přichází Roland, mladý dramatik, který Garrymu poslal svoji hru. Obviní Garryho z povrchnosti a marnění svého talentu. Postupně se však ukáže, že Roland Garryho bezmezně až chorobně obdivuje. Když se Garrymu podaří Rolanda zbavit (a doufá, že už ho nikdy neuvidí), přichází Morris a ujišťuje ho, že mezi ním a Joannou nic není.

Druhé jednání nás posune o tři dny dál. Je půlnoc a Garry se chystá jít spát. Vtom přichází Joanna s historkou o tom, že se nemůže dostat domů, protože zapomněla klíč. Garrymu je jasné, že to není pravda, ale je zvědavý, co po něm Joanna chce. Joanna mu řekne, že jejich vztah s Henrym se už vyčerpal, s Morrisem nic nemá a vždycky milovala jenom jeho. Garry ví, že s láskou to u Joanny nebude tak horké a chce ho spíš jako trofej do své sbírky, ale nemůže a nechce se už bránit. Ráno přichází Joanna v pyžamu do haly, a když přijde Liz, řekne Joanně, že ví, že je Morrisovou milenkou a že se tam Morris může každou chvíli objevit. Vtom se dovnitř prosmýkne Roland. Liz se povede dostat Joannu do vedlejšího pokoje a už je tu Morris, který nemůže sehnat Joannu a je bez sebe obavami o ni. Liz mu řekne, že Joanna je u ní doma a může jí zavolat (ví totiž telefonní číslo do vedlejší místnosti). Morris s Joannou promluví po telefonu a uklidní se. Garry se probudí a po příchodu všem řekne, že mu všichni lžou a že toho má dost. Situací Joanny ve vedlejší místnosti se baví, ale nedaří se mu zbavit Rolanda. Přichází Henry, který se předčasně vrátil z ciziny, také se bojí o svou ženu, také jí telefonuje atd. Do toho ještě přijde na audienci Lady Saltburnová se svou neteří, ze které se vyklube Daphne, a tím chaos dosáhne vrcholu. Po odchodu Henryho a Morrise se z vedlejšího pokoje majestátně vynoří Joanna a s prásknutím dveří odejde. Tato scéna s řadou vtipných replik v nejlepší tradici frašky brilantně balancuje na ostří prozrazení toho, co se všichni stejně musí nevyhnutelně dozvědět.

Třetí dějství nás posune na večer před Garryho odjezdem do Afriky. Garrymu se nechce jít spát, přemlouvá Monicu, aby ještě neodcházela domů, ale nakonec zůstane sám. Přijde Daphne, která Garrymu oznámí, že ji Garry nesporně potřebuje k životu, a že s ním jede do Afriky. Garry se jí to snaží vymluvit, když se ozve zvonek. Garry uklidí Daphne do kanceláře, a otevře Rolandovi, který mu přišel říct, že bez něho nemůže žít, a že s ním jede do Afriky. Garry neví, co si s tím počít, a když ho chce vyhodit, Roland se zamkne ve vedlejším pokoji. Vtom se ozve zvonek, a přichází Joanna, a Garry se už ani nediví, když mu oznámí, že s ním jede do Afriky. Garrymu se podařilo dát signál Liz, která přijde a oznámí, že se rozhodla, že pojede s Garrym do Afriky. Vtom se objeví maximálně rozrušení Morris a Henry, kteří už vědí, že Joanna strávila s Garrym noc. Dojde k hádce, Morris a Henry obviňují Garryho z falešnosti a prolhanosti. Když však Garry zjistí, že proti jeho přání pro něho objednali na příští sezónu divadelní budovu, kterou nesnáší, přejde do protiútoku. Rázem jsou všechny milostné křivdy zapomenuty, a Morris s Henrym jsou ti nejhorší zrádci. Nakonec se všechno uklidní a Garry a Liz zůstanou sami. Liz Garrymu řekne, že nejenže s ním pojede do Afriky, ale vrací se k němu natrvalo. Garry se brání, ale je šťastný. Vtom si vzpomene, že v bytě jsou pořád ještě Daphne a Roland, řekne Liz, že ne ona se vrací k němu, ale on se vrací k ní, a odcházejí spolu do jejího bytu.

Garry je sebestředný a často nesnesitelný, ale svou situaci a svoje chyby si dobře uvědomuje. Je nešťastný z toho, že lidé kolem něho nedokážou nebo nechtějí rozeznat, kdy hraje a kdy mluví vážně. Obsazení Garryho je klíčem k úspěchu inscenace této hry. Měl by být na vrcholu sil, ve věku od 45 do 60 let. Další důležitou postavou je Liz, která (spolu s Monicou) je schopna vidět Garryho takového, jaký opravdu je. Nemá o něm žádné iluze, ale její rozhodnutí se k němu vrátit není jen racionální kalkulací: přes všechno, co se mezi nimi stalo, ho pořád miluje. Hezkou hereckou příležitostí je i role Joanny. A velmi výraznou možnost osvědčit svůj komický talent může dostat představitel Rolanda.

Titul Present Laughter pochází z písně šaška Festeho v Shakespearově Večeru tříkrálovém (What is love? 'tis not hereafter; Present mirth hath present laughter; What's to come is still unsure.) a odkazuje ke carpe diem (V překladu Martina Hilského: Milujme se, dokud žijem, / žádné zítra, carpe diem, / budoucnost je nejistá). Hra měla premiéru v Blackpoolu v září 1942 a na britská i další jeviště se pravidelně vrací.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz